Badania ultradźwiękowe

Jesteśmy laboratorium technicznym z wieloletnim doświadczeniem. Świadczymy wszelkiego rodzaju badania nieniszczące m.in. badania ultradźwiękowe.  Wykonujemy usługi w naszej pracowni w Poznaniu oraz na terenie całego kraju. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu w celu umówienia terminu badania.

 

Wykorzystanie badań ultradźwiękowych

Metoda badań ultradźwiękowych należy do badań objętościowych, wraz z metodą radiograficzną. Badania metodą ultradźwiękową pozwala na wykrycie wad powierzchniowych oraz wad wewnętrznych. Dzięki dokładności pozwala na zwymiarowanie wady i określenie jej głębokości oraz długości. Jest metodą opartą na analizie rozchodzenia się fal akustycznych w danym obiekcie. Przy badaniu wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o częstotliwościach powyżej 16 kHz (najczęściej 20 kHz do 15 mHz).

Badania ultradźwiękowe można przeprowadzić za pomocą:

N

echa

metoda ta pozwala na wykrycie takich wad jak: pęknięcia czy pęcherze
N

cienia

badanie za pomocą cienia pozwala na wykrycie nieciągłości. Warto pamiętać, że przeprowadzając badanie za pomocą tej metody musi być dostęp do dwóch stron badanego obiektu
N

rezonansu

podobnie jak metoda echa pozwala na wykrycie pęknięć oraz pęcherzy. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku metody rezonansu fale padające i odbite nakładają się na siebie

Co wyróżnia badanie?

Badania ultradźwiękowe uważa się za szczególnie przydatne w przypadku grubych elementów, grubszych niż 8 mm( w przypadku połączeń spawanych) lub 6mm (rozwarstwienia elementy płaskie). Przewagą badań ultradźwiękowych jest to sposób o wiele szybszy oraz całkowicie bezpieczny dający wynik badań na miejscu i określający dokładne położenie nieciągłości. Zaleca się ich stosowanie w przypadku dość grubych materiałów na elementach, które narażone są na nieciągłości takie jak: pęknięcia, przyklejenia, rozwarstwienia lub braki wtopienia. Każdy z używanych przez nasze laboratorium sprzęt do badań UT posiada aktualne świadectwa wzorcowania lub sprawdzenia. Stosujemy do badań defektoskopy tylko sprawdzonych producentów.

Skontaktuj się z nami

Właściciel Laboratorium Specjalista ds. badań i spawalnictwa

Dawid Górka
Tel.  692-145-734

Kierownik ds. Jakości
Zapytania ofertowe

Sara Górka
Tel. 668-145-154

© 2023 Badania Nieniszczące Górka - All Rights Reserved. | Polityka prywatności