Badania radiograficzne

Jesteśmy firmą świadczącą wszelkiego rodzaju badania nieniszczące m.in. badania radiograficzne. Oferujemy usługi na terenie całego kraju. Nasz wykwalifikowany zespół bezinwazyjnie wykrywa wszelkie wady konstrukcyjne. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty i kontaktu w celu umówienia terminu badania.

Oferta badań radiograficznych

Metoda radiograficzna zalicza się do metod objętościowych. Za pomocą badań lampą rentgenowską bądź promieniowaniem gamma pozwala na wykrycie praktycznie wszystkich wad takich jak: pęcherze, przeklejenia, wtrącenie żużla, brak przetopu, wklęśniecie grani. Pozwala również na dokładne umiejscowienie oraz podanie wymiaru nieciągłości. Dużą zaletą badań radiograficznych nad badaniami ultradźwiękowymi jest możliwość sprawdzenia praktycznie każdego elementu bez względu na jego grubość( nie ma minimalnej grubości ścianki) oraz możliwość dokładnego określenia jaką nieciągłość widzimy na radiogramie.

Jak przeprowadzamy badanie radiograficzne (rt)?

Do przeprowadzenia badania rt stosowane są błony radiograficzne, dzięki czemu badana spoina, element bądź występujące wskazania są udokumentowane na radiogramie co daje nam możliwość omówienia występujących wskazań przez kilku badaczy NDT w razie niejasności a także zawsze pozostawia dowód wykonania badań. Badania radiograficzne cechują się największą wiarygodnością spośród badań nieniszczących pozwalających na wykrycie nieciągłości występujących wewnątrz obiektu, jak i na jego powierzchni. Radiografia wykorzystuje zjawisko pochłaniania promieniowania przenikliwego X i gamma przez różnego rodzaju materiały oraz zjawiska fizykochemiczne, związane z otrzymaniem radiograficznego obrazu na kliszy poprzez obróbkę fotochemiczną. W zależności od parametrów badane materiały posiadają różnorodne czasy ekspozycji, a po zakończeniu badania gotowe zdjęcie radiograficzne poddaje się obróbce fotochemicznej (proces wywoływania). Uzyskany obraz radiograficzny badanego elementu przedstawiony jest w formie rzutu płaskiego nieciągłości, w postaci różnicy dawek promieniowania, która jest zobrazowana na zdjęciu radiograficznym poprzez różnice zaczernienia.

Dlaczego warto wykonać badanie w naszym laboratorium?

Nasze laboratorium posiada w swoim asortymencie zarówno lampy rentgenowskie jak i aparaty gammagraficzne ( Se75 oraz Ir192), bazujemy na kliszach RTG tylko sprawdzonych producentów. Dodatkowo jako jedno z nielicznych laboratoriów mamy możliwość wykonywania badań RTG na miejscu w siedzibie firmy ( duża pracownia rentgenowska z zezwoleniem PAA) jak i w terenie. Posiadamy także w swojej ofercie mobilne laboratorium radiograficzne co pozwala na uzyskanie wyników badań na miejscu wykonania badań ( daje to możliwość szybkiego wyniku z przeprowadzonych badań i poprawienie nieciągłości jeśli wystąpią).

Skontaktuj się z nami

Właściciel Laboratorium Specjalista ds. badań i spawalnictwa

Dawid Górka
Tel.  692-145-734

Kierownik ds. Jakości
Zapytania ofertowe

Sara Górka
Tel. 668-145-154

© 2023 Badania Nieniszczące Górka - All Rights Reserved. | Polityka prywatności